تبلیغات
دیناروند پارسی - نورمحمد پاپی


دیناروند پارسی

به دیناروند پارسی خـــــــــــوش آمــــــــــدیـــــــــــــــــــد

دیروز داشتم  تو دنیای اینترنت گشت میزدم که به مطلب جالبی در مورد نورمحمد پاپی برخوردم که خیلی جالب نوشته بود قسمت های از   اونو این زیر براتون نوشتم

مطالب زیر برگرفته از سایت لور است

زیبایی کلام نورمحمد در وصیت نامه اش آشکار است

نورمحمد نسلش را تنها گذاشت

از سالهای كودكی و نوجوانی، نام «نیرممه» برایم یادآور یك حسرت بود، بدون اینكه از شعر و صدای وی لذتی درك كرده باشم وقتی می دیدم پدری یا عمویی با ولع تمام گوشها را به ضبط صوت قدیمی و باندپیچی شده اش می چسباند تا «نیرممه» گوش بدهد با تمام وجودم غبطه می خوردم كه چرا من نمی توانم با این موسیقی و شعر ارتباط برقرار كنم!

وقتی گرایشم به لرستان و لرستان شناسی و به دنبال آن موسیقی و شعر لری ریشه دواند و دیدم «نیرممه پاپی» خود صاحب سبك و فرمانروای بخش وسیعی از شعر و موسیقی معاصر  لر است این را نه كتابها، نه كنسرتها و نه محافل موسیقی كه هواداران بی شمار وی در اطرافم به من ثابت می كرد.

چاره ای نداشتم جز آنكه اقرار كنم در ارتباط با یك نوع هنر اصیل لرستان مشكل دارم، نمی توانم لذتی را كه عمویم از این شعر، صدا و موسیقی درك می كند بفهمم

كمتر گمان می كردم روزی مجبور باشم درباره این «هنرمند لر به تمام معنا» سطری هم بنگارم، آنهم در اینترنت، آنهم برای مخاطبان جوانی از دنیای مجازی www كه گوشهاشان عادت كرده است به بنیامین و صادقی و.. راستی اگر نشریه اینترنتی لور نتواند از نورمحمد پاپی بگوید از چه كسی قرار است بنویسد؟ مگر قرار نیست موضوع این نشریه فرهنگ و ادبیات مردم لر باشد؟

خبر درگذشت نیرممه را شنیدم نشنیده گرفتم، چقدر دوست داشتم دروغ باشد تا من مجبور نباشم درباره نحوه انتشار در گذشتش در لور بیاندیشم، و رسالت سنگین بزرگداشتی در خور وی را بر دوش خویش ببینم.

 اطلاعیه درگذشتش را بر دیوارها دیدم، باز خود را به كرگوشی زدم! تا دیدم برخی دوستان وبلاگ نویس از وی نوشتند و من هنوز قلم از جیب برون نیاورده ام!

دست به دامن برادرم بهمن شدم چراكه هم اهل موسیقی بود و هم حداقل به واسطه چند سال فاصله سنی كه با من داشت بهتر می توانست او را بفهمد، چه او خود گاهی «نیرممه» گوش كرده بود و به اندازه من با این سبك هنر ناآشنای ناآشنا نبود.

چند روزی گذشت تا اینكه برادر گفت مطلبم آماده است و بیش از این نمی توانم بنویسم:

 

 

نورمحمد نسلش را تنها گذاشت

پدر من پدر تو و پدر بسیاری از لرها بخصوص لران گرمسیری  بویژه آنهایی که در اطراف رودخانه سزار زندگی میکنند (دورود،سپیددشت،زاغه،ملاوی و اندیمشک وخرم آباد و.....) موسیقی محلی را مترادف با نیرممه (نورمحمد) می دانند و هر موسیقی دیگری را غیر از آن ناخالص و وارداتی می دانند،و همین موضوع اهمیت و شأن نورمحمد پاپی و خلوص سبک موسیقاییش را در بخش بزرگی از ملت لر می نمایاند. 

علت اینکه گفتم پدر من و تو و نگفتم من و توی نوعی، گسستی است احساسی که بین دو نسل حاضر و گذشته در زمینه موسیقی لری رخ داده است در حالی که گذشته موسیقی ما سرشار از گنجینه هاست و نسل پدران ما و بخش وفادار نسل ما می دانند که نورمحمد چه گنجینه ایست و شنیدن موسیقی او چه لذتی دارد و چه خلوصی.

 

انکار نمی کنم که درک آن به خاطر گسست احساسی صدرالذکر کمی مشکل مینماید ولی لذت فهمیدنش صد البته به سعی در درکش می ارزد.

            نورمحمد در موسیقی و سبکش جامع بود وخالص و مستقل. شعرش را خودش می سرود خودش می خواند و سازش را خودش می نواخت مخاطبش را نیک میشناخت و در مقابل مخاطبانش نیز انصافا مروارید وجودش را نیک قدر میدانستند و اگر چه میدانیم که هم خود و هم مخاطبانش اهل حال هستند نه هیاهو.

مطلب بالا نوشته  آقای بهمن خدایی بود

زندگی نامه نورمحمد

نورمحمد درسال 1326 در روستای چنار گریت (بخش پاپی)  متولد شد  معیشتش کشاورزی بود ولی شغل اصلیش هنرش بود در درجه اول بیت بندی (شاعری)  وسپس خوانندگی و نوازندگی  که با تمام وجود  که با تمام  وجود در خدمت علاقه مندانش بود .

شعر می گفت ، می خواند و کمانچه  می نواخت ،ضبط می کرد  و در اختیار عموم قرار می داد،

هنوز که هنوز  است وقتی از درب نوار فروشی های دورود  و خرم آباد  و اندیمشک و(بیدروبه) رد میشویم  چندین  کاست  پشت ویترین  هستند  که نوشته شده "نورمحمد پاپی جدید"و شاید بعضی از آنها متعلق به همان سالهای آغازین  فعالیتش بوده اما چیزی از جدید بودنش  کم نشده است .

 روزگار دفاع مقدس این آهنگ را خواند:

 ""اء صدام بی حیا نومت وه ننگ وا/                                      شعار ایما مرگه! اماده جنگ وا""

 

وی در  آذر ماه 1386 در سن شصت سالگی بر اثر عارضه قلبی در گذشت روحش شاد یادش  گرامی

وصیت نورمحمد

«نورمحمد پاپی» شاعر  و خواننده نامدار و مردمی لرستان در آخرین اجرای محفلی اش سه روز پیش از درگذشتش وصیت خویش را در قالب سروده ای و با استفاده از سبك ویژه روایتهای همیشگی اش اعلام نمود

 

او كه به گواهی فایلهای تصویری موجود از آخرین اجرایش هیچ علامتی از كسالت در وی دیده نمی شود بدون اینكه كسی بداند سه روز دیگر سكته قلبی خواهد كرد و در خواهد گذشت این چنین مرگ خود را پیش بینی و وصیتهایی درمورد اداب تدفین و عزاداری (به لری پرس) اش می خواند.

 

 

میمیرم  پس وصیت میکنم

من پیش تو به خاطر عشقمان حقی دارم

 

 

با دستهای نازنینت  جنازه ام را ششتشو کن

کمی دور از آبادی برایم مزاری بساز

 

به آدابی که روحانی محل بگوید صدر و کافور بزن

هر جور صلاح دانستی کفن و دفنم کنید

 

یک یا دو روز برام عزا بگیرید

از آشنایان پرسانه (مبلغ کمکی که به صاحب عزا میدهند) قبول نکنید

 

مثل همه مردم با بلند گو سیار مرگم را به همه مردم  اعلام کنید

 

 

در خیابانمان دو خانه از همسایه ها را عاریت میگیری

یکی برای مجلس مردانه یکی برای مجلس زنانه

 

 

خواهش میکنم از تو  به صورتت چنگ نزنی (به رسم زنان داغدار لر)

 

 

صورت خراشیدن گناه است

وبرای مرده نیز گناه دارد

اگر که موروم خوء بسپارم

چون حقه دوسین وه تئ تو دارم

 

 

 

وا دسیئا نازارت جنازم بشور

قوئری سیم بکه ده هوماری دور

 

 

 

 

هر طوری ملا گوت  آوئ تلخیم بونی

ری کفنم کنی هر طوری دونی

 

یه رو یا دو رو پرسی سیم گیری

ده هیچ فامیلی پرسونه نیری

 

 

 

بلنگو سیار سیم بونی و کار

اعلام بکنی وه شهر تا بازار 

 

 

دو حونه گیرید  ده مین خیابو

 یکی سی پیایا  یکی سی زنو

 

 

 

یه خاهش دارم بالا غیرتت

ناخو نیاری وه قه صورتت

 

 

 

چون هر که صورتن بکنه 

گناه کبیره سی مرده کنه

 

 

منبع : آقایان خدایی و ابراهیم قاعدرحمت
طبقه بندی: موسیقی لرستان، 
[ پنجشنبه 1390/12/4 ] [ 01:39 قبل از ظهر ] [ مهدی كریمی صابر ] نظرات      قالب ساز آنلاین