تبلیغات
دیناروند پارسی - مرادحسین پاپی بالاگریوه


دیناروند پارسی

به دیناروند پارسی خـــــــــــوش آمــــــــــدیـــــــــــــــــــد

مرادحسین پاپی

مرادحسین پاپی بالاگریوه از چهره های شاخص و پرآوازه در حوزه ی شعر و نوشتار است. استاد پاپی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۷ خورشیدی در شهرستان خرم آباد دیده به روی جهان باز کرد. وی فارغ التحصیل در رشته ی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی است. مرادحسین از دیرباز دست به قلم بوده و در این گذار تاکنون قریب به ۲۰ جلد کتاب را در زمینه های مختلف تألیف کرده که بخش عمده ای از این آثار به زیور چاپ آراسته شده اند و مابقی نیز در دست نشر است. از عمده فعالیت های استاد پاپی در حوزه ی فرهنگ و ادب می توان به دبیر انجمن اهل قلم لرستان اشاره داشت. به گونه ای که وی از مؤسسین انجمن اهل قلم لرستان در دوره های اول و دوم آن و عضو هیأت امنا و همانطور که ذکر آن رفت دبیر انجمن اهل قلم لرستان بوده که در این انجمن نیز مصدر خدمات متعدد و متنوعی به نویسندگان و شعرای لرستان و غیره را فراهم آورده.

استاد مرادحسین پاپی از معدود نویسندگانی به شمار می رود که از دیرباز (یعنی حدود ۲۵ سال) با آوای قلم هم ساز و رفیق است و از دیگر غرایب این نویسنده تألیف کتاب شناخت ایل پاپی در دو جلد و کتاب قطور و حجیم تبار هخامنش دیار بالاگریوه در سه جلد می باشد که این آثار در حوزه ی تبارشناسی و موقعیت جغرافیایی و اوضاع اجتماعی و سیاسی و البته فرهنگی ایل پاپی و در مجموع دیار بالاگریوه نگاشته شده اند.

پاپی را باید ستود چه این که اولین نویسنده ای است که بحث تبارشناسی و نسل شناسی را در سطح کشور مطرح نموده و از مهمترین کتب این نویسنده و شاعر دوست داشتنی می توان به آثار نثر آن به مانند شناخت ایل پاپی، روایت حماسه ها، بلندپرواز، سخنی نقدگونه با قلم بدستان لر و دو نوشتار دیگر، تبار هخامنش دیار بالاگریوه و با جولوند در پویه ی مردم شناسی و تاریخ اشاره داشت و از آثار نظم آن به زبان لری و فارسی می توان به رقص فنا در حرای معرفت، رقص شور آشوب دل، بار کوله ی امید (شعر لری) بی ولات (شعر لری) غاپوره (شعر لری) اوج و یلونی دل (شعر لری) و ... اشاره کرد که این آثار نیز به چاپ رسیده اند. آنچه که در پی می آید برآمدی بر کتاب تبار هخامنش دیار بالا گریوه از این نویسنده است که از نگاه این قلم تبین و تشریح می گردد.

کتاب سه جلدی تبار هخامنش دیار بالا گریوه از کتبی است که در سال ۱۳۸۷ با تیراژ ۲۰۰۰ جلد توسط انتشارات افلاک دارالنشر اسلام به چاپ رسید. لازم است قبل از پرداختن به سه جلد این کتاب بطور مجزا ابتدا سخنی را به طور اجتمال به سمع و نظر خوانندگان برسانیم و منبعد این کتاب پر بار و بدیع را در زوایایی مورد کنکاش و بررسی قرار دهیم. بی تردید بحث قوم گرایی و به اصطلاح اصل و نسب شناسی و به بیانی تبارشناسی ریشه در زهدان تمدن و فرهنگ کهن سرزمین ایران دارد و این مهم نیز بر کسی پوشیده نیست.

از سوی دیگر فرهنگ پر بار و منتج قرآن است که بر شعوب و قبائل تاکید فراوان دارد به نحوی که بر این مهم نیز واژه لتعارفو را بعنوان مهر تایید برگزیده است و نکته سوم این که زنده کردن اصل و نسب و کوشیدن در جهت پویایی و بالندگی آن بعنوان فرهنگی فراگیر از مهم ترین ارزش های انسانی است. چه این که به قول مولانا:

هر که کور دور ماند از روزگار اصل خویش / باز جوید روزگار وصل خویش

آری دو مقوله ی اصل و وصل از اساسی ترین مقولاتی به شمار می روند که همیشه در تکوین تمدن و فرهنگ و نسب یک سرزمین قضاوتی مکمل و همسو را بر عهده گرفته اند.

علاوه بر این موارد نقش فرهنگِ اصل نیز همیشه در جهت ترقی و تعالی وصل بوده و البته عکس این قضیه نیز صادق است. پس می توان نتیجه گرفت که کتاب تبار هخامنش دیار بالاگریوه نیز نگاه و زبانش مؤید همین مدعاست. طرح روی جلد کتاب تبار هخامنش دیار بالاگریوه حکایت از محتوای کتاب را دارد. نویسنده با طراحی نقشه ی دیار بالاگریوه بر روی هر سه جلد کتاب وسعت و موقعیت جغرافیایی این سرزمین را مشخص نموده به طوری که شاید گفت جمعیت و مساحت جغرافیایی سرزمین دیار بالاگریوه را به معنی سرزمین بالاگریوه و یا سرزمین بالانشین و بالاگروه قلمداد می نماید

منبع :عابدین پاپی.


طبقه بندی: چهره های ماندگار لرستان، 
برچسب ها:چهره های ماندگار، مرادحسین پاپی، سكندر بهاروند،  
[ دوشنبه 1391/04/5 ] [ 09:22 قبل از ظهر ] [ مهدی كریمی صابر ] نظر بدهید      قالب ساز آنلاین